Invest in Lubań
25-09-2024

Informacja w sprawie podjętych działań ratunkowych oraz zniszczeń powodziowych na terenie Gminy Miejskiej Lubań podczas powodzi 12-17 września 2024 roku.

Lubań 21 września 2024

Protokół

w sprawie podjętych działań ratunkowych oraz zniszczeń powodziowych na terenie Gminy Miejskiej Lubań podczas powodzi 12-17.09.2024

Akcję ostrzegawczą i przygotowania rozpoczęto w czwartek 12 września 2024 roku o godzinie 8:30. Burmistrz Lubania powołał sztab kryzysowy, w skład którego weszli: Burmistrz Miasta Lubań, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań, Prezesi Spółek Miejskich oraz pracownicy Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych. W ramach działań prewencyjnych na terenie miasta rozdysponowano piasek oraz rozpoczęto wydawanie worków. Ponadto w siedzibie spółki ZGiUK na ul. Bazaltowej rozpoczęto workowanie piasku. Wprowadzono również  całodobowy monitoring poziomu wody w rzekach oraz rejonów zagrożonych podtopieniami.

W niedzielę Burmistrz Miasta Lubań wprowadził alarm przeciwpowodziowy Zarządzeniem nr 173/2024 Burmistrza Miasta Lubań z dnia 15.09.2024 r. w sprawie wprowadzenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie miasta Lubań.

Stany alarmowe zostały przekroczone na wszystkich rzekach i ciekach wodnych przepływających przez Lubań. Z brzegów wystąpiły:

• Kwisa - powodując zalanie terenów w rejonie ul. Robotniczej, Mostowej, Wyspowej, Ludowej, Emilii Plater,
  • Młynówka - powodując zalanie trenów w rejonie ulic Robotniczej, Wyspowej, Ludowej, Młynarskiej
  • Siekierka - powodując zalanie terenów w rejonie ulicy Łużyckiej oraz Włókienniczej.

Ze względu na bardzo intensywne i długotrwałe opady, stwierdzono duże straty  spowodowane przez spływ wód powierzchniowych. Zniszczone zostały nawierzchnie dróg, ogrodzenia, przepusty oraz inna infrastruktura techniczna.

W wyniku podniesienia się poziomu i wylania wody z rzek, zalane zostały 2 domy oraz podtopionych zostało 38 piwnic i posesji. Zalany został kompleks rekreacyjno-sportowy MOSiR przy ulicy Ludowej. W wyniku podniesionego stanu wody zostały podmyte i powalone drzewa przy strumieniach.

W akcji przeciwpowodziowej trwającej od 15.09.2024 do wtorku 17.09.2024 udział wzięło:

• 38 pracowników spółek miejskich (ZGiUK, PEC, LPWiK) oraz sprzęt będący w ich dyspozycji (ciągniki z przyczepami, koparko-ładowarki, samochody ciężarowe i dostawcze, wózki widłowe)
  • 7 funkcjonariuszy Straży Miejskiej,
  • 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej,
  • 15 osadzonych z Zakładu Karnego w Zarębie,
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej,
  • Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu,
  • kilkuset wolontariuszy – mieszkańców Lubania i okolic,
  • samochody wolontariuszy: auta ciężarowe i dostawcze.

Rozdysponowano 15 tysięcy worków na piasek i około 600 ton piasku.

W celu oszacowania powstałych strat w dniu 20 września 2024 roku Burmistrz Miasta Lubań Zarządzeniem nr 180/2024 powołał komisję do spraw ustalania szkód i szacowania strat powstałych w mieniu miejskim w dniach 12-17 września 2024 roku w wyniku zdarzeń mających charakter klęsk żywiołowych na terenie Gminy Miejskiej Lubań.

Alarm przeciwpowodziowy odwołano w dniu 20 września 2024 r. Zarządzeniem Burmistrza Miasta Lubań nr 179/2024

Sporządził

Arkadiusz Zając w imieniu Sztabu Kryzysowego w składzie:

• Grzegorz Wieczorek (Burmistrz Miasta Lubań)
  • Magdalena Wydra (Zastępca Burmistrza Miasta Lubań)
  • Janusz Głuszek (prezes LPWiK)
  • Jacek Baran (prezes ZGiUK)
  • Przemysław Kuchmistrz (prezes PEC)
  • Arkadiusz Zając (Kierownik Referatu ZKiSO)
  • Tomasz Hanka (Inspektor Referatu ZKiSO)

(UM)